Kategorie O firmie Baza wiedzy Nowosci Promocje
Jak wybrać monitor interkatywny dla edukacji
X

Jak wybrać monitor interkatywny dla edukacji

Jak wybrać monitor interkatywny dla edukacji

W ciągu ostatnich lat coraz większym zainteresowaniem klientów zaczęły cieszyć się wielkoformatowe monitory interaktywne, które doskonale zastępują tradycyjne tablice szkolne. Jest to duże ułatwienie dla nauczyciela, a także szansa na zachęcenie uczniów do aktywności w trakcie zajęć. Monitor interaktywny jest głównie urządzeniem na którym można wspólnie prezentować, notować, edytować oraz zapisywać informacje. Obsługa jest intuicyjna i analogiczna do obsługi telefonu komórkowego.

 

Jeżeli zastanawiają się Państwo nad kupnem interaktywnego monitora to poniżej przygotowaliśmy poradnik, dotyczący tego, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru monitora aby spełniał Państwa oczekiwania w każdym aspekcie. Mając na uwadze fakt, że korzystanie z monitora interaktywnego planowane jest na co najmniej kilka lat, zakup produktu o parametrach odstających od aktualnych nowości rynkowych może powodować konieczność kolejnych, nieuzasadnionych inwestycji. Dodatkowym korzyścią jest możliwość zakupu monitora z zerową stawką vat zgodnie z ustawą o zakupie sprzętu do placówek oświaty*.

 

* Zgodnie artykułem 83 ust. 1 pkt. 26 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54 z 2004r.) szkoły oraz inne placówki maja prawo do zakupu sprzętu komputerowego ze stawką VAT 0%.

 

Elementy podstawowe 

 

  • Wielkość monitora

 

Wielkość monitora jest wyrażana w calach czyli tak samo jak w przypadku zwykłych telewizorów. Panuje ogólna zasada, że im większe pomieszczenie tym większy monitor. Zasady te mogą oczywiście ulec zmianie ze względu na rozkład pomieszczenia lub układ stołów. Dlatego ważne jest aby przetestować jak preferowana wielkość monitora sprawdzi się w warunkach docelowych. Aby sprawdzić jak wielkość monitora będzie miała się do pomieszczenia można np. skorzystać z zamontowanej tablicy suchościeralnej, aby rozrysować różne wielkości monitorów i sprawdzić potencjalną widoczność z różnych miejsc. Należy pamiętać, że monitory mają szeroki kąt widzenia bo aż 178°. Parametry takie jak wysokość i szerokość ekranu można znaleźć w specyfikacjach monitorów, dla pierwszych pomiarów można przyjąć że 1 cal = 2,54 cm, mierzone po przekątnej. Ze względu na stosunek wielkości do ceny, wśród instytucji publicznych najczęstszym rozwiązaniem są monitory 65 calowe.

Newline TruTouch TT-6518RS - 4K 65"

 

Newline TruTouch TT-6518RS

 

  • Rozdzielczość

 

Zdecydowana większość materiałów, które obecnie są tworzone jest w rozdzielczości FullHD, dlatego dobrze aby monitor posiadał rozdzielczość natywną równą lub lepszą.  Pozwoli ona na uzyskanie maksymalnej szczegółowości obrazu, bez strat na jakości prezentowanego materiału. Dodatkowo materiały w niższej rozdzielczość zawsze będą kompatybilne z urządzeniami o wyższej rozdzielczości, niestety nie zawsze działa to w obie strony. Obecnie większość minotorów produkowana jest w standardzie 4K.

 

  • Rodzaje i ilość złączy

 

Absolutnym minimum jest aby monitor posiadał po jednym złączu HDMI, VGA, USB oraz wejścia i wyjścia audio. Jest to istotne ze względu na prace wielu użytkowników w jednym momencie. W przypadku kiedy na jednym monitorze będziemy chcieli wyświetlić pracę kilku użytkowników, możemy to zrobić za pomocą wyboru źródła sygnału a nie fizycznego odpinania i podpinania kabli. Kolejnym istotnym czynnikiem jest miejsce umiejscowienia złączy. Ze względu na wagę i rozmiar monitory w większości przypadków mocowane są na stałe do ściany i dostęp do złączy umiejscowionych z tyłu urządzenia może być utrudniony, warto wtedy zwrócić uwagę czy producent oferuje złącza z przodu urządzenia. 


Avtek TouchScreen 5 Lite 65

 

Avtek TouchScreen 5 Lite 65

 

 

  • Głośniki

 

Bardzo często pomijanym element wyposażenia a przecież rozwiązanie takie z powodzeniem zastąpi magnetofon lub sprzęt nagłaśniający w szkole są wbudowane głośniki. Czystość i moc głośników jest w tym przypadku najistotniejszym czynnikiem. Bo to dzięki nim osoba siedząca najdalej od monitora może w takim samym stopniu uczestniczyć w zajęciach jak osoba siedząca tuż obok monitora. 

 

  • Wzmacniana szyba frontowa

 

Wzmacniana szyba frontowa o grubości min. 4 mm jest element niezbędny ze względu na dotykowy ekran. Parametr szczególnie istotny w środowisku szkolnym. Zapobiega uszkodzeniu matrycy przez zbyt mocny nacisk na powierzchnię lub inne nieprzewidziane wypadki. Zapewnia on pełne bezpieczeństwo dla użytkowników urządzenia.

 

BenQ RM6501K 4K UHD 65″

 

BenQ RM6501K 4K UHD 65″

 

 

  • Ilość punktów dotyków

 

Punkty dotyku pozwalają na obsługę gestów wielodotykowych w systemie Android i Windows*. Często zdarza się, że przy monitorze jednocześnie przebywają dwie lub więcej osób warto aby każda z nich miała możliwość korzystania z gestów. W przypadku gdy przewidziane jest korzystanie przez większa liczbę osób warto zwrócić uwagę na minimalna ilość punktów, minimum 10.  Dodatkowo rozwój oprogramowania edukacyjnego i aplikacji wykorzystujących coraz więcej punktów dotyku powoduje, iż wskazany jest wybór monitorów obsługujących wielu punków.

 

*System Windows dostępny jest jedynie w monitorach z wbudowanym komputerem OPS.

 

Elementy dodatkowe, które warto mieć w zestawie

 

  • Slot na rozbudowę monitora o komputer OPS

 

Podłączenie zewnętrznego komputera, np. laptopa, wymaga podpięcia co najmniej dwóch dodatkowych kabli: kabla wideo oraz kabla USB, który odpowiada za przesyłanie danych dotyku. Nie można zapomnieć również o kablu zasilającym komputera. Jeżeli użytkownik chce uniknąć plątaniny kabli to powinien wybrać monitor ze slotem OPS, który pozwala wbudować wewnątrz monitora dedykowany komputer z system Windows. Komputer ten nie wymaga podpinania żadnych dodatkowych kabli a w zamian otrzymujemy pełna funkcjonalność komputera.  Materiały można przynosić i wgrywać np. za pomocą pendrive. Znacznie ułatwia to pracę i obsługę urządzenia. Daje też możliwość rozbudowy systemu o dodatkowe aplikacje i funkcjonalności.

 

Optoma OP651RK+ 4K UHD

 

Optoma OP651RK+ 4K UHD

 

 

  • Powłoka antyodblaskowa

 

Parametr szczególnie przydatny gdy monitor używany jest w nasłonecznionych pomieszczeniach. Matowa powierzchnia nie odbija światła i pozwala na uniknięcie tzw. efektu lustra gdy w ekranie odbija się otoczenie. Wpływa to na eliminacje refleksów i zmniejszenie zmęczenia oczu.

 

  • Oprogramowanie

 

Każdy z producentów dostarcza monitory z własnym oprogramowaniem wgranym fabrycznie na system Android. Większość z nich oferuje podobną funkcjonalność jak prezentowanie, notowanie, edytowanie oraz zapisywanie informacji na otwartym dokumencie. Monitory można także zamienić na cyfrowe tablice suchościeralne. Część producentów oferuje dodatkowo możliwość bezprzewodowo przesyłania obrazu z urządzania na monitor oraz z monitora na urządzenie np.: Newline Cast. Warto także zapoznać się z oferta dodatkowego oprogramowania, które może posłużyć nam w późniejszym użytkowaniu monitora.  

 

Są to najważniejsze cechy na które według nas należy zwrócić uwagę, jeżeli mają Państwo bardziej szczegółowe pytania zachęcamy do skontaktowania się z naszymi handlowcami, którzy postaraja się wszystko wyjaśnić oraz przygotują ofertę spełniająca Państwa oczekiwania.


Najpopularniejsze rozmiary monitorów interaktywnych na rynku - 65 cali, 75 cali, 86 cali