Monitor wielkoformatowy czy ekran projekcyjny – co wybrać ?
01.12.2022

Monitor wielkoformatowy czy ekran projekcyjny – co wybrać ?

Monitory wielkoformatowe doskonalone sprawdzą się w mniejszych biurach i salach lekcyjnych. W przeciwieństwie do projektora i ekranu, monitor jest od razu gotowy do pracy. Nie wymaga zaciemniania sali dla uzyskania najlepszej jakości obrazu, a na jego ekranie nie pojawia się cień prelegenta czy przechodzących osób. Wyświetlane treści są dobrze widoczne pod różnymi kątami. Kiedy natomiast chcemy wyświetlić obraz dla większej ilości osób np. w auli to w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie ekran projekcyjny z projektorem o mocnej lampie. Wymarzone kino domowe to również profesjonalny ekran z odpowiednią powierzchnią, czarnymi ramkami i górnym topem.

 

O czym pamiętać przy zakupie ekranu ?

 

Ekran projekcyjny to nieodłączny element dużej sali konferencyjnej, auli wykładowej lub sali lekcyjnej. Rolą ekranu projekcyjnego jest przekazanie widzowi obrazu z projektora z zachowaniem najwyższej jakości. Obraz musi zostać wyświetlony w taki sposób, aby mogło go zobaczyć i odczytać wiele osób. Szczególnie ważny jest wybór nie tylko projektora, uchwytu ściennego lub sufitowego, ale również właściwego ekranu projekcyjnego. Przed wyborem odpowiedniego ekranu projekcyjnego musimy przede wszystkim zastanowić się do czego ma on nam służyć. Zupełnie inny ekran będzie potrzebny do sali szkolnej lub konferencyjnej, a inny do kina domowego.

 

Przede wszystkim powinno się wybierać urządzenia montowane na stałe jeśli tylko istnieje taka możliwość. Są one bardziej trwałe i wygodne w użytkowaniu. Ekrany przenośne zalecane są tylko
w przypadku, gdy brak jest możliwości zainstalowania ich na stałe, bądź gdy projekcje odbywać się będą w różnych miejscach. Obraz z projektora może być wyświetlany w kilku formatach: 4:3, 16:10, 16:9 (format kina domowego) lub 21:9.

 

Wybierając ekran projekcyjny, chcemy mieć pewność, że powierzchnia obrazu będzie idealnie równa i gładka. Aby zagwarantować taki efekt warto pomyśleć nad opcją jaką są ekrany projekcyjne z napinaczami. Zostały one wyposażone w boczne linki obciążające i napinające powierzchnię projekcyjną, dzięki czemu pozostaje ona całkowicie wyrównana. Ten system pozwala uniknąć powstawania małych wypukłości na obrazie

 

 

Ekrany projekcyjne ADEO

 

Istotnym parametrem jest współczynnik odbicia światła (Gain) - pojęcie to oznacza stosunek strumienia światła odbitego do padającego. Przy współczynniku 1.0 ekran pochłania tyle samo światła, ile go odbija. Im wyższy współczynnik, tym więcej światła jest odbijane i zwiększa się jasność obrazu, a zmniejsza kontrast. Przykładowo: współczynnik 2,5 oznacza, że ekran wzmacnia jasność obrazu 2,5 raza. Niższy współczynnik zmniejsza jasność, zwiększając jednocześnie kontrast.

 

Ekrany projekcyjne mogą posiadać obramowanie w kolorze czarnym. Podstawowym zadaniem obramowania jest optyczne oddzielenie wyświetlanego obrazu od otaczającego go tła i skupienie uwagi widza na wyświetlanej treści. Kolejnym dodatkowym elementem jest czarny top powyżej górnej krawędzi obrazu. Top pozwala na wydłużenie ekranu tak, aby jego dolna krawędź́ znajdowała się na wysokości ergonomicznej dla użytkownika.

 

 

Bez względu na to jakiej wielkości ekran wybierzemy, czy będzie posiadał napinacze i tak będzie on posiadał przekątną większą niż ogólnodostępne telewizory. Oznacza to, że przyjemność oglądania naszych ulubionych treści będzie również większa.
 

O czym pamiętać przy zakupie monitora wielkoformatowego ?

 

Monitory wielkoformatowe stanowią nieodzowny element cyfrowych rozwiązań informacyjno-reklamowych, dzięki nim możliwe jest nie tylko wygodne dla wszystkich zebranych przeglądanie treści, ale również czynności, takie jak wygłaszanie prezentacji, wyświetlanie wykresów i danych w czasie oficjalnych spotkań, a także dostęp do materiałów dydaktycznych. Dużą zaletą monitorów jest możliwość prowadzania wideokonferencji dzięki wbudowanej kamerze oraz mikrofonów. Większość producentów przyjmuje, że wielkoformatowe monitory to takie, które mają powyżej 40 cali, ale z pewnością takimi można nazwać ekrany powyżej 60 cali. Wydaje się więc, że monitor wielkoformatowy jest idealnym rozwiązaniem np. do mniejszego biura czy sali konferencyjnej zamiast ekranu i projektora.

 

 

Monitor interaktywny AVTEK TouchScreen 6

 

Dotykowa obsługa monitora interaktywnego jest wygodna, szybka i intuicyjna, co znacznie przyśpiesza wiele procesów. Świetnie sprawdzają się w szkołach i biznesie, nie wymagają żadnego zewnętrznego osprzętu. Monitory wyświetlą obraz o wysokiej rozdzielczości 4K (3840×2160) z gwarancją naturalnych, żywych kolorów, ponieważ wspierają standard WCG (Wide Color Gamut). Monitory są gotowe do pracy zaraz po uruchomieniu i są wyposażone w sprzętowy filtr niebieskiego światła.

 

Nie sposób wymienić wszystkich funkcjonalności i ciekawych technologii zaadoptowanych w monitorach wielkoformatowych. Są jednak takie, które zasługują na szczególną uwagę ze względu na ich przydatność w codziennym użytkowaniu monitora:

 

Rozdzielczość – obecnie monitory oferowane są w rozdzielczości 4K UHD (3840 x 2160).

 

Złącza – monitor wielkoformatowy z zasady ma pozwalać na korzystanie z jakości, jakiej nie dadzą mniejsze formaty. Dlatego też nie dziwi fakt, że powinien mieć jak najwięcej złącz różnego typu. Monitor powinien posiadać z pewnością złącze HDMI i VGA. Standardem jest też dwukierunkowe DVI i DisplyPort. Z pewnością warto też wybrać taki monitor, który posiada przynajmniej 2-3 gniazda USB, najlepiej USB 3.0.

 

Jasność – dobry monitor wielkoformatowy powinien odznaczać się jasnością na poziomie 200 cd/m2 (kandeli na metr kwadratowy). Taka ilość uznawana jest za wystarczającą w warunkach normalnego oświetlenia. Jeżeli jednak w pomieszczeniu jest bardzo jasno lub wyjątkowo słonecznie, to monitor wielkoformatowy powinien posiadać 300 cd/m2. Świetnym i oszczędnym rozwiązaniem jest wybranie monitora, który posiada czujnik, pozwalają ustawić jasność obrazu w zależności od nasłonecznienia w pomieszczeniu. Jasność w razie potrzeby może być zwiększana lub zmniejszana, a straty energii dostosowane do panujących warunków. W przypadku projektora oraz ekranu pomieszczenie powinno zaciemnione żeby wyświetlany obraz był dobrze widoczny.

 

Opcjonalne gniazdo akcesoryjne – niektóre monitory wielkoformatowe posiadają gniazdo umożliwiające integrację dodatkowych urządzeń, takich jak komputer lub player. Jednym z tego typu rozwiązań jest standard OPS pozwalający w prosty sposób zainstalować pełnowartościowy komputer do wewnątrz monitora. Bogaty wybór monitorów wielkoformatowych oraz interaktywnych w naszej ofercie pozwala nam dostarczać rozwiązania skrojone na miarę potrzeb konkretnego klienta.

 

Monitory wielkoformatowe

 

Monitory interaktywne (dotykowe)

 

 

 

 


W razie pytań odnośnie produktów zachęcamy do zapoznania się z Bazą Wiedzy, lub kontaktu z naszymi handlowcami, którzy chętnie udzielą informacji i przygotują dla Państwa ofertę.

kontakt telefoniczny:
Dział projekcyjny (22) 848 15 01
Dział prezentacyjny i biurowy (22) 852 25 71


kontakt e-mail: biuro@abcprezentacji.pl


Obraz jest kluczowym elementem każdej prezentacji lub lekcji. Dzięki obrazom łatwiej przyswajamy przekazywane nam informacje oraz łatwiej je zapamiętujemy. Kolejną ważną cechą prezentacji czy lekcji jest interakcja z przekazywanymi treściami. Możliwość wykonywania szybkich notatek, rysowania, zapisywania pomysłów jest tak samo ważna jak sam obraz. Narzędziem, które łączy wszystkie te cechy jest monitor interaktywny. Monitory interaktywne pozwalają na prowadzenie spotkań w salach konferencyjnych, czy w salach lekcyjnych w zupełnie nowy, bardziej interesujący dla odbiorcy sposób. Narzędzie jakim jest monitor interaktywny pozwala bardziej zaangażować się w pracę wszystkim uczestnikom biorącym udział w spotkaniu czy lekcji i sprawia że użytkownicy stają się bardziej kreatywni.
 
    Monitory dostępne w sprzedaży mają przekątne od 55” do 98”. Wyposażone są w  dotykową matryce w rozdzielczości 4K/UHD. Z monitora może korzystać jednocześnie kilka osób. Dotyk w monitorach interaktywnych zazwyczaj oparty jest o technologię podczerwieni. Oznacza to że z monitorów można korzystać pisząc po nich palcem lub innym wskaźnikiem. Monitory pozwalają  na podłączenie do nich różnych typów urządzeń za pomocą kabla jak również bezprzewodowo. Oprócz powyższych cech monitory interaktywne posiadają szereg innych funkcjonalności, które sprawiają że są to urządzenia uniwersalne i wszechstronne.

Hartowana szyba ochronna i trwała obudowa sprawiają że monitory są bardzo bezpieczne w użytkowaniu a jednocześnie posiadają nowoczesny wygląd. W urządzeniach są montowane profesjonalne matryce, które posiadają wydłużoną żywotność przez co monitory mogą pracować wiele godzin bez wyłączania. Profesjonalne matryce w monitorach interaktywnych to również szerokie kąty widzenia, dzięki czemu obraz na monitorze jest doskonale widoczny z każdej pozycji.

    Większość monitorów dostępnych na rynku ma wbudowane głośniki, dzięki czemu użytkownik monitora interaktywnego nie musi dokupować z oddzielnych głośników żeby nagłośnić sale. Ważnym parametrem w monitorach jest również ich jasność, która powinna wynosić minimum 350 cd/m2. Czym jaśniejszy monitor tym wyraźniejszy i jasny obraz nawet w sali, która jest mocno nasłoneczniona. Inną ważną cechą , którą powinno się brać pod uwagę przy zakupie monitora jest ilość złącz. Podstawowe porty czyli hdmi i usb powinny być zlokalizowane na przednim panelu, tak żeby łatwo było podłączyć do monitora inne urządzenia. Ważnym udogodnieniem jest też port Hdmi out. Dzięki temu użytkownik może przesłać obraz z monitora na inny monitor lub projektor.

Monitor interaktywny to nie tylko samo urządzenie ale również oprogramowanie dołączone do niego. Większość modeli monitorów jest wyposażona w popularny system operacyjny Android. Dzięki temu systemowi monitor może pracować jako samodzielne urządzenia i nie trzeba do niego podłączać zewnętrznych komputerów. Oprócz Androida monitory są wyposażone w szereg przydatnych aplikacji. Są to aplikacje umożliwiające rysowanie, dokonywanie adnotacji na dokumentach, nagrywanie obrazu i dźwięku, przesyłanie bezprzewodowo obrazu na monitor z urządzeń mobilnych, jak również przesyłanie obrazu z monitora na inne urządzenia. Monitory interaktywne mają również wbudowanego klienta poczty email, dzięki temu użytkownik po skonfigurowaniu aplikacji może z poziomu monitora wysyłać wiadomości email na przykład do uczestników spotkania czy lekcji.
Funkcjonalność monitora można dodatkowo rozszerzyć podłączając do niego dodatkowy komputer. Może to być komputer typu OPS, który jest montowany w specjalnej kieszeni, z tyłu w obudowie monitora. W komputerze tym można zainstalować normalny system operacyjny Windows. Do monitora interaktywnego możemy również podłączyć zewnętrzny komputer PC. Podłączenie następuje za pomocą kabla hdmi i usb.

    Przy zakupie monitora należy również zwrócić uwagę na gwarancję . Standardowa gwarancja na monitory wynosi 2-3 lata, ale są też modele które mają dłuższą gwarancję.


Najpopularniejsze rozmiary monitorów interaktywnych na rynku - 65 cali, 75 cali, 86 cali