Monitory interaktywne rekomendowane dla sektora edukacji
26.10.2016

Monitory interaktywne rekomendowane dla sektora edukacji

Wybierając sprzęt do placówki oświatowej bardzo częstym problemem są wygórowane oczekiwania względem monitora. Ma on przede wszystkim spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa i jakości, a jednocześnie mieścić się w ustalonych kryteriach cenowych. Wiemy jak trudno jest zorientować się w sprzęcie, gdy na rynku istnieje wielu różnych producentów posiadających wiele różnych modeli, dlatego też postanowiliśmy przedstawić kilka propozycji o świetnym stosunku ceny do jakości, obok których nie można przejść obojętnie.


Pierwszym produktem wartym wyróżnienia jest monitor interaktywny AVTEK Touch Screen Pro o przekątnych 55, 65 i 84 cali. Te pierwsze skierowane są do bardziej kameralnych sal, w których można prowadzić zajęcia dla mniejszej, bardziej zaangażowanej grupy, natomiast te o większej przekątnej idealnie sprawdzą się jako substytut tradycyjnej tablicy lekcyjnej. Urządzenie o rozdzielczości FullHD (w przypadku 84 cali jest to rozdzielczość 4k) oferuje domyślnie system Android pozwalający na pracę bez wykorzystania komputera, ponadto jest przystosowane do pracy z Windowsem 10, dzięki czemu monitor ten jest jeszcze bardziej uniwersalny. Żywotność urządzenia szacuje się na 30 tysięcy godzin (w przypadku modelu 84 jest to 50 tysięcy godzin) co przy 40h roboczych tygodniowo daje nam wynik na poziomie 15 lat.

 


Interesującym wyborem jest również rodzina produktów firmy Newline Interactive z serii 15. W jej skład wchodzą monitory o przekątnej odpowiednio: 55, 65 oraz 70 cali. Są to produkty o rozdzielczości FullHD również pracujące na systemie Android. Dodatkowym atutem wspomnianej serii jest posiadanie wbudowanego Wi-Fi, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie szkolnej sieci bez użycia jakichkolwiek kabli. Warto również zwrócić uwagę na opcję MirrorOP umożliwiającą odbiór obrazu z telefonu bądź tabletu. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie dla nauczycieli posiadających materiały dydaktyczne na swoich prywatnych nośnikach.

 

 

Produktem nad którym warto się chwilę dłużej zastanowić jest monitor interaktywny holenderskiej firmy Ctouch LaserAir. Cechuje się on przekątną od 55, 65 i 70 cali oraz rozdzielczością FullHD. Posiada wbudowany router Wi-Fi umożliwiający współpracę w sieci bezprzewodowej, 10 punktową technologię dotyku IR Active, dzięki czemu mogą na nim pracować więcej niż 3 osoby jednocześnie. Producent prócz 7-letniej gwarancji oferuje również do każdego monitora oprogramowanie OKTOPUS w języku polskim zawierającym ponad 70 przydatnych narzędzi przedmiotowych.

 


Najpopularniejszymi wyborami w naszej rodzimej edukacji są obecnie produkty zaproponowane przez Qomo Quest. Ich przekątne to odpowiednio 55, 65 i 70 cali, a monitory wyświetlają obraz w rozdzielczości 1920x1080. Posiadają one 3-letnią gwarancje producenta, którą sektor edukacyjny może rozszerzyć nawet do 5 lat Sprzęt ten posiada dużo dodatkowych złącz pozwalających na podłączenie wielu innych urządzeń czyniąc monitor potężnym, uniwersalnym narzędziem. Niezwykle istotnym plusem jest dołączanie przez producenta oprogramowania Flow!Works powiększającego możliwości produktu, dzięki czemu jest on tak popularnym wyborem.

 

 

Warto również zastanowić się nad monitorami interaktywnymi BenQ. Producent ten przygotował trzy produkty, które przyciągną uwagę każdego poszukującego monitora dotykowego dla swojej placówki. Monitory o przekątnych 55” (RP552H), 53” (RP653) oraz 70” (RP703) wyposażony został w szereg technologii pozwalających na idealne dopasowanie się do wymogów stawianych przez szkoły.

 

Technologia Plug&Play umożliwia podłączenie monitora bez konieczności instalowania sterowników, zarówno pod systemami z rodziny Windows, jak też Chrome czy Linux. Model RP522H cechuje się 10-punktowym dotykiem, natomiast pozostałe obsługują nawet do 20. Każdy monitor ma też wbudowane narzędzie EZWrite służące do umieszczania adnotacji, jak też NFC Pen. Wszystkie urządzanie pracują w rozdzielczości FullHD, dzięki czemu wyświetlany obraz jest najwyższej jakości.

 


W chwili obecnej standardem jest oferowanie przez producentów monitorów w rozdzielczości FullHD. Przy wyborze monitora interaktywnego należy zwrócić uwagę na wielkość sali w której będziemy z niego korzystać. Trzeba odpowiednio dopasować rozmiar monitora do warunków w jakich przyjdzie nam na nim pracować. Im mniejsze pomieszczenie tym potrzebujemy mniejszą przekątną ekranu. Nie warto jednak oszczędzać na produkcie, który posiada większą funkcjonalność. Pozwoli to na dłuższe życie monitora oraz jego lepsze wykorzystanie w przyszłości, a zarazem uczyni go bardziej uniwersalnym i lubianym przez pracowników szkoły, jak też przez samych uczniów.

Polecamy też zapoznać się z dostępnym u nas oprogramowaniem edukacyjnym do tablic i monitorów interaktywnych.


W razie pytań odnośnie produktów zachęcamy do zapoznania się z Bazą Wiedzy, lub kontaktu z naszymi handlowcami, którzy chętnie udzielą informacji i przygotują dla Państwa ofertę.

kontakt telefoniczny:
Dział projekcyjny (22) 848 15 01
Dział prezentacyjny i biurowy (22) 852 25 71


kontakt e-mail: biuro@abcprezentacji.pl


Obraz jest kluczowym elementem każdej prezentacji lub lekcji. Dzięki obrazom łatwiej przyswajamy przekazywane nam informacje oraz łatwiej je zapamiętujemy. Kolejną ważną cechą prezentacji czy lekcji jest interakcja z przekazywanymi treściami. Możliwość wykonywania szybkich notatek, rysowania, zapisywania pomysłów jest tak samo ważna jak sam obraz. Narzędziem, które łączy wszystkie te cechy jest monitor interaktywny. Monitory interaktywne pozwalają na prowadzenie spotkań w salach konferencyjnych, czy w salach lekcyjnych w zupełnie nowy, bardziej interesujący dla odbiorcy sposób. Narzędzie jakim jest monitor interaktywny pozwala bardziej zaangażować się w pracę wszystkim uczestnikom biorącym udział w spotkaniu czy lekcji i sprawia że użytkownicy stają się bardziej kreatywni.
 
    Monitory dostępne w sprzedaży mają przekątne od 55” do 98”. Wyposażone są w  dotykową matryce w rozdzielczości 4K/UHD. Z monitora może korzystać jednocześnie kilka osób. Dotyk w monitorach interaktywnych zazwyczaj oparty jest o technologię podczerwieni. Oznacza to że z monitorów można korzystać pisząc po nich palcem lub innym wskaźnikiem. Monitory pozwalają  na podłączenie do nich różnych typów urządzeń za pomocą kabla jak również bezprzewodowo. Oprócz powyższych cech monitory interaktywne posiadają szereg innych funkcjonalności, które sprawiają że są to urządzenia uniwersalne i wszechstronne.

Hartowana szyba ochronna i trwała obudowa sprawiają że monitory są bardzo bezpieczne w użytkowaniu a jednocześnie posiadają nowoczesny wygląd. W urządzeniach są montowane profesjonalne matryce, które posiadają wydłużoną żywotność przez co monitory mogą pracować wiele godzin bez wyłączania. Profesjonalne matryce w monitorach interaktywnych to również szerokie kąty widzenia, dzięki czemu obraz na monitorze jest doskonale widoczny z każdej pozycji.

    Większość monitorów dostępnych na rynku ma wbudowane głośniki, dzięki czemu użytkownik monitora interaktywnego nie musi dokupować z oddzielnych głośników żeby nagłośnić sale. Ważnym parametrem w monitorach jest również ich jasność, która powinna wynosić minimum 350 cd/m2. Czym jaśniejszy monitor tym wyraźniejszy i jasny obraz nawet w sali, która jest mocno nasłoneczniona. Inną ważną cechą , którą powinno się brać pod uwagę przy zakupie monitora jest ilość złącz. Podstawowe porty czyli hdmi i usb powinny być zlokalizowane na przednim panelu, tak żeby łatwo było podłączyć do monitora inne urządzenia. Ważnym udogodnieniem jest też port Hdmi out. Dzięki temu użytkownik może przesłać obraz z monitora na inny monitor lub projektor.

Monitor interaktywny to nie tylko samo urządzenie ale również oprogramowanie dołączone do niego. Większość modeli monitorów jest wyposażona w popularny system operacyjny Android. Dzięki temu systemowi monitor może pracować jako samodzielne urządzenia i nie trzeba do niego podłączać zewnętrznych komputerów. Oprócz Androida monitory są wyposażone w szereg przydatnych aplikacji. Są to aplikacje umożliwiające rysowanie, dokonywanie adnotacji na dokumentach, nagrywanie obrazu i dźwięku, przesyłanie bezprzewodowo obrazu na monitor z urządzeń mobilnych, jak również przesyłanie obrazu z monitora na inne urządzenia. Monitory interaktywne mają również wbudowanego klienta poczty email, dzięki temu użytkownik po skonfigurowaniu aplikacji może z poziomu monitora wysyłać wiadomości email na przykład do uczestników spotkania czy lekcji.
Funkcjonalność monitora można dodatkowo rozszerzyć podłączając do niego dodatkowy komputer. Może to być komputer typu OPS, który jest montowany w specjalnej kieszeni, z tyłu w obudowie monitora. W komputerze tym można zainstalować normalny system operacyjny Windows. Do monitora interaktywnego możemy również podłączyć zewnętrzny komputer PC. Podłączenie następuje za pomocą kabla hdmi i usb.

    Przy zakupie monitora należy również zwrócić uwagę na gwarancję . Standardowa gwarancja na monitory wynosi 2-3 lata, ale są też modele które mają dłuższą gwarancję.


Najpopularniejsze rozmiary monitorów interaktywnych na rynku - 65 cali, 75 cali, 86 cali